Kudret Özersay

KUDRET ÖZERSAY

CUMHURBAŞKANI ADAYI

Doç. Dr. Kudret ÖZERSAY Kimdir?

1973 yılında Larnaka’ya bağlı Alaminyo köyünde doğdum. Alaminyolu Hüseyin Usta ile terzi Sadiye Hanım’ın oğluyum. Babamın 1974 yılında şehit olması ertesinde kuzeye göç ettik ve Lefkoşa’da Yenişehir bölgesine yerleştik.

Çocukluğum hem Lefkoşa’da hem de ailemin yaşadığı Değirmenlik ve Geçitkale köylerinde geçti. İlkokulu Yenişehir İlkokulu ile Şehit Ertuğrul İlkokulu’nda, ortaokulu Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu’nda okudum. İlkokuldan itibaren önce dülger, sonra da fotoğrafçı yanında çıraklık yaptım. Eğitimime devam ederken Kooperatif Süt fabrikası’nda işçi olarak da çalıştım.

1991 yılında Lefkoşa Türk Lisesi’nden mezun oldum ve üniversite eğitimim için Ankara’ya gittim. 1995 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden (Mülkiye’den) Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. 1997 yılında Bosna Hersek’te savaş sonrası seçimlerin demokratik olabilmesi için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü’nde çalıştım.

Aynı üniversitede 1998 yılında Türk Boğazlarından geçiş hakkı konusunda master; 2002 yılında da 1959-1960 Kıbrıs Antlaşmaları konusunda doktora yaptım. Master ve doktora çalışmalarım sırasında aldığım burslarla İngiltere’de Londra Üniversitesi Hukuki Çalışmalar Enstitüsü’nde araştırmalar yaptım. 2008 yılında kazandığım bir bursla İngiltere’de Oxford Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bir dönem görev yaptım.

1996-2002 yılları arasında Ankara Üniversitesi’nde akademisyen (araştırma görevlisi) olarak çalıştım.

2003 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi-akademisyen olarak çalışmaya başladım. Bir dönem bu bölümün başkanlığını da yürüttüm.

2002 yılında Kıbrıs’a geldim ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın müzakere heyetinde müzakerelere katıldım. Daha sonra ikinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın müzakere heyetinde yer aldım ve son olarak da üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun müzakere heyetinde önce Özel Temsilci ardından da Kıbrıs Türk tarafının Müzakerecisi olarak görev yaptım.

12 yıllık müzakere görevim sırasında üç farklı KKTC Cumhurbaşkanı, dört farklı Kıbrıs Rum lideri (Klerides; Papadopulos, Hristofyas ve Anastasiades) ve iki farklı Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri (Kofi Annan ve Ban Ki Moon) ile aynı müzakere masasında bulundum. Görevim sırasında Londra, Atina, Moskova, New York, Washington, Brüksel, Paris ve Berlin gibi dünya merkezlerinde Kıbrıslı Türkler adına diplomatik girişimler yaptım, Kıbrıs Türk tarafını temsil ettim.

Halen Doğu Akdeniz Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde uluslararası hukuk, hukuka giriş, müzakere ve arabuluculuk, dünya politikası gibi dersler vermekteyim ve doçent olarak sözleşmeli statüde çalışmaktayım. Bugüne değin yayınlanmış üç kitabım, yurt dışında yayınlanmış çok sayıda makalem vardır. Yurt dışında deniz hukuku, doğal gaz, Kıbrıs sorunu, uluslararası hukuk gibi konularda düzenlenen çok sayıda uluslararası konferansa konuşmacı olarak katıldım.

İnsan hakları konusunda çalışmalar yürüten Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı’nın ve temiz toplum, temiz siyaset ve kendi irademize dayalı bir gelecek için yolsuzluk, yozlaşma ve hukuksuzluklara karşı mücadele eden Toparlanıyoruz Hareketi’nin (Temiz Toplum Derneği) kurucu üyesiyim.

Bir tiyatro sanatçısı ve şair olan Aliye Ummanel ile evliyim ve Lefkoşa’da yaşıyoruz.

 

Kudret Özersay