Kudret Özersay Hakkında - Ben Kimim?

Prof. Dr. Kudret Özersay Kimdir?

1973 Larnaka’ya bağlı Alaminyo köyünde doğdu. Alaminyolu inşaat ustası Hüseyin Usta ile terzi Sadiye Hanım’ın oğludur.

1974 Babasının şehit olması ertesinde annesi ve kardeşleriyle birlikte Lefkoşa’nın kuzeyine göç etti. Çocukluğunun büyük bölümü Değirmenlik köyünde geçti. Lefkoşa’daki ilk, orta ve lise öğrenimi sırasında dülger ve fotoğrafçı çıraklığı yaptı, Kooperatif Süt Fabrikası’nda işçi olarak çalıştı.

1991-1995 Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünü kazandı ve 1995 yılında mezun oldu.

1998 A. Ü. S. B. F. Uluslararası İlişkiler bölümünde “Türk Boğazlarından Geçiş Hakkı” konusunda yüksek lisansını tamamladı.

2002 Aynı bölümünde “1959-1960 Kıbrıs Antlaşmaları” konusunda doktorasını tamamladı. Bu yıllar içerisinde bölümde asistan (araştırma görevlisi) olarak çalıştı.

2002 Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın uluslararası hukuk danışmanı göreviyle müzakere heyetinde yer aldı.

2003 Doğu Akdeniz Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı; Uluslararası Hukuk, Müzakere ve Arabuluculuk, Dünya Politikası gibi dersler verdi.

2002-2004 Annan Planı müzakerelerinde Kıbrıs Türk tarafının müzakere heyetinde yer aldı ve Uluslararası Hukuk Uzmanı sıfatıyla İsviçre’nin Bürgenstock kasabasında yapılan müzakerelere katıldı.

2005 Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın müzakere heyeti üyesi oldu.

2005 Aliye Ummanel (şair, oyun yazarı, yönetmen) ile evlendi.

2008 Kazandığı bursla İngiltere’de Oxford Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bir dönem görev yaptı.

2010-2012 Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun “Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi” oldu.

2014 Yeniden başlayan müzakerelerde Kıbrıs Türk tarafının “Müzakerecisi” olarak atandı.

2015 Profesör oldu.

2015 Cumhurbaşkanlığı seçiminde bağımsız aday olarak katıldı ve ilk turda %21.25 oy oranıyla önemli bir başarıya imza attı.

2016 Halkın Partisi’nin kuruluşuna öncülük etti ve partinin kurucu genel başkanı oldu.

2018 Erken genel seçimler sonucunda Halkın Partisi Lefkoşa milletvekili seçildi.

2018 KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görevine başladı.

2018-2020 Washington’da ABD Dışişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray Yetkilileriyle, New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcıları ve çok sayıda ülkenin büyükelçileriyle diplomatik görüşmeler yaptı. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı ve İİT gibi uluslararası örgütlerin Bangladeş, Kırgızistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, S. Arabistan ve Amerika’da düzenlenen toplantılarında Kıbrıs Türk halkını temsil etti. Washington, Londra, Cenevre ve Cambridge’de çok sayıda düşünce kuruluşunda konferanslar vererek Kıbrıs Türk halkının görünürlüğünü artırmaya ve sesini duyurmaya çalıştı. Kıbrıs Türk halkının Doğu Akdeniz’deki doğal kaynaklar üzerindeki haklarını savunmak için Uluslararası doğal gaz ve petrol şirketleriyle görüşmeler yaptı.

2020 Cumhurbaşkanlığı seçiminde bağımsız aday olarak yarışacağını ilan etti ve Halkın Partisi Genel Başkanlığı görevinden istifa etti.

Kudret ÖZERSAY 12 yıllık müzakere görevi sırasında üç farklı KKTC Cumhurbaşkanı, dört farklı Kıbrıs Rum lideri ve iki Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile aynı müzakere masasında bulundu. Görevi sırasında Londra, Atina, Moskova, New York, Washington, Brüksel, Paris ve Berlin gibi dünya merkezlerinde KKTC Cumhurbaşkanlığı adına diplomatik faaliyetlerde bulundu ve Kıbrıs Türk Halkını uluslararası alanda temsil etti. Dış politika, diplomasi, deniz hukuku ve uluslararası hukuk alanlarında eğitim görmüş ve bu konularda kitap ve makaleler yazmış tecrübeli bir diplomat ve müzakerecidir.

 

Kudret Özersay

× WhatsApp İletişim