6nisan

Hiçbir aday benimle ikinci tura kalmak istemez

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Kudret Özersay, bölge ve köy ziyaretleri çerçevesinde dün Alayköy, Yiğitler, Mehmetçik, Dilekkaya, Topçuköy ve Mağusa’yı ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi. Özersay ‘Cumhurbaşkanı adaylarından hiçbiri benimle ikinci tura kalmak istemez’ dedi.

Özersay: “Hiçbir Aday Benimle İkinci Tura Kalmak İstemez”

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Doç. Dr. Kudret Özersay, bölge ve köy ziyaretleri çerçevesinde dün Alayköy, Yiğitler, Mehmetcik, Dilekkaya, Topçuköy ve Mağusa’yı ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi. Özersay “Cumhurbaşkanı adaylarından hiçbiri benimle ikinci tura kalmak istemez” dedi. Özersay, “ikinci tura kalamayacak adaylara ilk turda verilen desteğin bana kayacağını düşünüyorum. Vatandaştan edindiğim izlenim de budur. Bugün bir başka adaya destek olacak olan vatandaşlar dahi gönlündeki aday olduğumu söyleyebiliyor ve kendi adayı ikinci tura kalmaz ise, oyunu bana vereceğini net şekilde çekinmeden ifade ediyor.Toplumun çok farklı kesimlerine, siyasi görüşü ya da partisi ne olursa olsun, bulunduğu bölge ne olursa olsun, gelir düzeyi ve yaşı ne olursa olsun hitap edebiliyorum, bunu gözlemliyorum. Bu da Kıbrıs Türk halkında giderek genişleyen bir ortak paydanın ortaya çıktığını gösteriyor” dedi. Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Özersay Halkın sağduyusuna güvendiğini ve bu seçimi kazanacağına inandığını da dile getirdi.

Köylülerin sorunlarını da yanıtlayan Özersay; hükümetlerin, siyasi partilerin ve siyasilerin ülkeyi yönetme anlayışlarında giderek artan oranda bir aynılaşma olduğuna dikkat çekerek artık Cumhurbaşkanlığı açısından bir isim değişikliğine değil, farklı bir siyaset anlayışa ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı. Özersay; adam kayırmacılığa, partizanlığa dayanan yaklaşımlarla, bir başka ifadeyle eski siyaset anlayışıyla bir yere gidemeyeceğimizi belirterek, vatandaşın bilinçli olduğunu ve bunu herkesin gördüğünü ifade etti. Yeni bir siyaset anlayışına ihtiyacımız olduğunu söyleyen Özersay; ‘’hak edenin hakkını alabileceği, işin ehli olanların göreve gelebileceği bir yapı için uğraşacak, yetkilerini ülke içindeki bu bozuk yapıyı düzeltmek için kullanacak bir Cumhurbaşkanına ihtiyacımız var” dedi.

19 Nisan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yaklaştığı bugünlerde vatandaşa Cumhurbaşkanının görev ve yetkilerini hatırlatan bağımsız aday Özersay, Kıbrıs Türkü’nün haklarını her platformda aktif bir diplomasi ile savunacak, yeni fikirler, yaratıcı ve yapıcı öneriler geliştirecek, Kıbrıslı Türkleri uluslararası alanda görünür kılacak bir cumhurbaşkanının bu görevi çok daha iyi ve topluma yakışır şekilde yapabileceğini vurguladı. Özersay, aktif ve yapıcı diplomatik girişimlerle Kıbrıs Türkünü her platformda görünür kılacağını belirterek, ‘’bugüne değin üstlendiğim diğer görevlerde bunu yapabileceğimi gördüğüm için bu göreve aday oldum. Benim derdim gerek çözüm bulma sürecinde gerekse müzakereler dışı konularda Kıbrıs Türkünün iradesini görünür kılmaktır, etkili kılmaktır, bize yakışır şekilde bir temsiliyettir. Uluslararası topluma “burada biz de varız” demektir. Bir Cumhurbaşkanı olarak bu duruşu göstererek Halkın kendisine olan güveni, özgüvenini yeniden kazandıracağıma inanıyorum dedi.

Özersay, Kıbrıs konusunda vatandaşları bilgilendirerek, çeşitli konulardaki sorularını da yanıtladı. Özersay, sadece dışarıda iyi bir temsiliyet için değil devletin kurumlarının gerçekten çalışması ve vatandaşın sorunlarının çözümüne yardımcı olması için uğraşacağnı belirterek, müzakereler devam ederken devlet içindeki sorunların çözülmesinde bir irade ortaya koyulmasının artık kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Bağımsız aday Özersay; “insanlar arasında, siyasi partiler arasında eşit davranabilen, ayrım yapmayan, tarafsız kalabilen bir cumhurbaşkanına ihtiyacımız var. Hükümeti icraat yapmaya zorlayacak, meclis adım atmıyorsa meclisin gündemine sorunları taşıyacak bir lidere ihtiyaç var’’ dedi.

Özersay, “ben tarafsızım” diyen ama siyasi partisi ya da siyasi geçmişi nedeniyle aslında yine kendi partisini kayıran, alttan alta kendi partisinin menfaatini düşünen bir tutum sergilendiğini, oysa artık ihtiyacın halkın menfaatini ilk sıraya koyacak, gerçek anlamda tarafsız kalabilecek olan bir Cumhurbaşkanı olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlarının içerideki sorunlarımızın çözümü için bir siyasi liderlik göstermesi ve iç sorunların çözümü konusunda yetkilerini kullanması gerektiğini vurgulayan Özersay, bugün var olan sistemin sürdürülebilir olmadığını belirterek göreve gelmesi durumunda bu sorunları aşmak için kararlı bir duruş ve çaba ortaya koymayı taahhüt etti.

Özersay, 19 Nisan günü sessiz çoğunluğun sonucu belirleyeceğini söyleyerek, halkın iradesine güvendiğini dile getirdi. Özersay sözlerine şöyle devam etti; ‘’Kime oy verirseniz o kazanır. Seçmen seçimi belirleyendir. Kimin kazanmasını isterseniz, ona destek verirsiniz ve kazanır. Kendi iradenizi de ancak bu şekilde yansıtabilirsiniz. Bugün sayısı ciddi anlamda artmış ‘’geniş kararsızlar topluluğu’’ bir de “sessiz çoğunluk’’ var. Ülkenin içerisinde bulunduğu durum nedeniyle pek çok kişi siyasi görüşünü açıklamaktan çekinmektedir çünkü üzerilerinde siyasi baskı ve yönlendirme var’’ dedi.

Geçtiğimiz yıl genel seçimlerde, yerel seçimlerde ve referandumda halkın bir mesaj verdiğini dile getiren Özersay, halkın Cumhurbaşkanlığı seçiminde çok daha net bir mesaj vereceğine inandığını söyledi. Devletin “başı”ndan başlayarak bir şeylerin daha farklı bir siyaset anlayışı ile değiştirilmeye başlanması için çok büyük bir fırsat olduğunun altını çizen Özersay, bu seçimlerin bir kırılma noktası olduğunu ifade etti.

Kıbrıs Son Dakika

Bir Yorum

 • Halil Halebi

  I wish you the best of luck in the forthcoming election
  I have been following you on Turkish Cypriot TV and
  I am very impressed with your views. Your views are
  the views which will put Turkish Cypriots on to the map of the world, I only hope that you follow your words by engage with professional Turkish Cypriots in the United Kingdom who can help loby your aspirations In the corridors of parliament in the United Kingdom.
  I hope that this might be the turning point for our people ,I turly believe that you would be an excellent representive of the Turkish Cypriots which we despresedly need
  My best wishes
  Halil

Yorum Yaz