31ocak

Özersay ziyaretlerine devam ediyor

Yöneticiler Lefke’den Yükselen Sese Kulak Vermeli

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Doç. Dr. Kudret Özersay Lefke ve bölgesi sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle biraraya gelerek son iki gündür yaptıkları eylemlerin nedeni olan sorunları dinledi. Özersay ayrıca Kamu Araçları İşletmecileri Birliği’ni (KAR-İŞ) de ziyaret etti. 

Özersay “bu ülkeyi yönetenler, Cumhurbaşkanından hükümetine Lefke’nin sesine kulak vermelidir, Lefke sadece Cengiz Topel Hastanesi konusunda değil başka pek çok konuda kendini yalnız hisseden, unutulmuş hisseden bir bölgeye dönüştürüldü. Zaten genel anlamda siyasete ciddi bir güvensizlik var, şimdi Lefke konusunda kendi içinde çelişkili o kadar çok şey söyleniyor ve yapılmıyor ki o güvensizlik burada artık hat savhaya ulaşmış durumdadır” dedi.

Özersay, “maalesef bugüne değin Cumhurbaşkanlığı sadece müzakerecilik olarak görüldü, oysa iç sorunların çözümü konusunda ciddi yetkileri ve görevleri bulunan bu makamın sorunların çözümü, hükümetlerin hizmet üretmesi için ciddi adımlar atabileceği ortadadır. Göreve gelmem durumunda bu adımları atmaktan çekinmeyeceğim. Neden mi? Çünkü küstürmekten çekindiğim bir hükümet ya da özel yakınlık duyduğum bir siyasi parti olmayacak” ifadelerini kullandı.

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Kudret Özersay, ülkede çözümsüzlüğün yarattığı belirsizliğin Lefke bölgesinde çok daha ağır ve derinden hissedildiğini, farklı milletvekillerinin oy hesabı yaparak bu bölgeyi göz ardı ettiği yönünde ciddi bir rahatsızlık bulunduğunu vurgulayarak “tüm vatandaşlar gibi Lefke ve bölgesinde yaşayan insanların da sosyal devlet anlayışının en temel unsurlarından olan sağlık hizmetini insanca almak istiyor, oysa devlet kendi doktorunun dahi görev yerini belirlemekte aciz kalıyorsa bu devletin hükümetinin de, Anayasada “devletin başı” olarak tanımlanan Cumhurbaşkanının da bu durumdan rahatsız olması ve bu sorunun çözümü için sözler vermek ya da çelişkili açıklamalar yapmak yerine somut adımlar atması gerekir” dedi.

“Çekineceğim Bir Hükümet Yahut Siyasi Parti Olmayacak”

Özersay Cumhurbaşkanlığı görevine gelmesi durumunda, gerek Meclis’e gerekse Bakanlar Kurulu’na bu bölgenin sorunlarının palyatif tedbirlerle değil bütüncül bir eylem planı ile çözümlenebilmesi için bir öneri getireceğini ve adım atılmasını sağlamak için ağırlığını koyacağını vurguladı. Özersay, “maalesef bugüne değin Cumhurbaşkanlığı sadece müzakerecilik olarak görüldü, oysa iç sorunların çözümü konusunda ciddi yetkileri ve görevleri bulunan bu makamın sorunların çözümü, hükümetlerin hizmet üretmesi için ciddi adımlar atabileceği ortadadır. Göreve gelmem durumunda bu adımları atmaktan çekinmeyeceğim. Neden mi? Çünkü küstürmekten çekindiğim bir hükümet ya da özel yakınlık duyduğum bir siyasi parti olmayacak” dedi.

Haber Kıbrıs

Yorum Yaz